Olšany u Kunžaku

12. června 2011 v 21:06 | IK |  SÍDLA Č. KANADY
V rubrice Sídla v okolí uvádím několik dokumentárních snímků z obce Olšany


Připomínány jsou již roku 1351, kdy je drželi vladykové z Olšan. Patrně již tehdy zde stávala tvrz. Tvrz byla později přeměněna na dvoukřídlý barokní zámek. Roku 1721 koupili Olšany Bruntálští z Vrbna a zámek se změnil jen v sídlo hospodářského úředníka. Roku 1787 prodali Osteinové objekt náboženské matici na zřízení kostela a fary. Kostel sv. Václava v dominantní poloze na návrší pak vznikl úpravou východního zámeckého křídla. Asi v polovině 18. století byl založen židovský hřbitov (při silnici na Heřmaneč) s náhrobky převážně z 19. stol.

Obec leží na nejsevernějším okraji České Kanady, Od malého kostelíku na návrší směrem severním, otvírá se nehluboké široké údolí, na obzoru ohraničené vrchem Javořice. Při nesčetných výletech po trase Zvůle, Mosty, Suchdol, Jalovčí,Olšany jsme si tuto obec oblíbili pro nesmírně romantický malý kostelík nad obcí, s přilehlou farou, (která slouží jako útočiště skautského oddílu), ke kterému přiléhá vesnický hřbitůvek . Hřbitov, původně židovský, postupně přechází do majetku církve a slouží všem. Za obcí, blízko silnice na Heřmaneč a Lipnici, dobře ukryt za malým lesíkem leží ovšem další, tentokrát nesmíšený židovský hřbitůvek.
Celkový pohled na židovský hřbitov u Olšan, směrem na Heřmaneč. Leží asi kilometr za obcí, vpravo, ukryt na malém návrší za řídkým smrkovým lesíkem.Několik detailních záběrů
Vstupní budova do areálu hřbitůvku prakticky zmizela, zbyly jen základy a ubohé zbytky zdí
Pohled od starého hřbitova na západ. V pozadí obec Olšany

Olšany střed obce, pohled na západ. Nalevo do kopce vede cesta ke kostelíku a dalšímu hřbitovu .

Olšany od kostelíku, pohled na sever. Vlevo na obzoru vrchol Javořice s vysílačem
Olšany od kostelíku - pohled na sever, vlevo Javořice
Nad obcí leží další hřbitov, toto je vstupní brána. Část hrobů je židovského původu
Celkový pohled na hřbitov. Za ním je kostelík, fara a dole pod kopcem Olšany. Pohled od jihu

Cesta vedoucí dolů do obce. Uprostřed cesty ostrůvek s restaurovaným křížkem
V dalším článku se chci podělit s Vámi o nevšední zážitek z Olšan. Návštěvu interiéru fary, dvora, půdy. Milé dvojici, která se o objekt stará, vděčíme za to, že jsme mohli navštívit i tak exotická místa jako kostelní půdu. Viděli jsme oba zvony a krásná zákoutí, volající po fotografickém zdokumentování. Jak jsem litoval, že jsem výjimečně neměl stativ. Při jízdě kolem kostelíku jsme objevili tabulku, zvoucí k prohlídce. Kasteláni jsou milí a vstřícní lidé, kteří milují tento kraj jako já.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 12. června 2011 v 21:39 | Reagovat

Ivane, každý den chodím nakukovat a konečně jsem se dočkala.
Procházka po obci i po hřbitovech je moc pěkná a zajímavá. Hřbitovy mám ráda, zvláště ty židovské. Černobílé i zabarvené fotky jsou úžasné, hřbitovům dodávají mnohem lepší atmosféru.
Podle fotek i tvého vyprávění je poznat, jak moc máš Českou Kanadu rád.
Těším se na snímky z kostelní půdy, shodou okolností dám za chvilku na svůj blog fotky z třebíčské kostelní věže.
Přeji hezký zbytek nedělního večera. Hanka

2 ▓▒ Mary Depp Snape ♥ ▒▓ ▓▒ Mary Depp Snape ♥ ▒▓ | Web | 12. června 2011 v 21:48 | Reagovat

krása,hlavně ta brána

3 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 14. června 2011 v 21:25 | Reagovat

Prostě nádherný kraj..:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
Vítejte v mojí fotogalerii ČESKÉ KANADY Obsahuje zejména výsledky systematického fotografického mapování mně milé krajiny, Kanady České. V blogu jsou zpřístupněny galerie, ovšem listování jimi, není uživatelsky příjemné. Proto jsou některé galerie uloženy rovněž do stejnojmenných článků v oddílu RUBRIKY. Lze jimi procházet posuvníkem na obrazovce.